Blog ma na celu przybliżenie działań Baonu "Chrobry I", ciekawostek z nim związanych oraz sylwetek żołnierzy tego zasłużonego oddziału.
Powstanie batalionu AK "Chrobry I"
Zamiar utworzenia batalionu powstał w strukturach POZ (Polska Organizacja Zbrojna) w połowie 1942 roku. Zadanie to powierzono kapitanowi „Sosnie” Gustawowi Billewiczowi.
W ramach sztabu utworzono grupę oficerów do zadań specjalnych, w skład której wchodzili:
porucznik „Konar” Władysław Jachowicz, porucznik „Prawdzic” Wacław Włodek, podporucznik „Tomasz” Zygmunt Chwastek, podporucznik „Lis” Mikołaj Dunin-Marcinkiewicz, podporucznik „Kenarf” Franciszek Kaczmarek, podporucznik „Marian” Marian Marski.
Zaczątkiem batalionu były dwie kompanie:
- kompania „Gopło” w czasie przekazywania oddziałów POZ do AK kompania liczyła 107 żołnierzy (8 oficerów, 14 podchorążych, 16 podoficerów i 69 szeregowych), dowódcą kompanii był porucznik „Klim” Władysław Żurawski
- kompania „Corda” licząca ponad 100 żołnierzy pod dowództwem podchorążego „Cordy” Kazimierza Burnosa.
Dwie kolejne kompanie dołączyły do baonu w 1943 roku. Na początku 1943 roku sformowano kompanię, której dowództwo objął porucznik „Edward” Tadeusz Kaletański. Utworzyli ją żołnierze zamieszkali w Śródmieściu oraz dołączono pluton przejęty z organizacji „Miecz i Pług” z Jelonek.
Czwarta kompania, która weszła w skład batalionu wywodziła się z organizacji konspiracyjnej o nazwie Zbrojne Pogotowie Narodu lub Związek Powstańców Niepodległościowych (ZPN).
Pod koniec lipca 1943 roku dowództwo AK zadecydowało o włączeniu do batalionu kolejną grupę ZPN liczącą około 100 żołnierzy pod dowództwem porucznika „Mariana” Mariana Wardzyńskiego, jako 3 kompanię. Kompania ta była rekrutowana z osób zamieszkałych w rejonie Czerniakowa, Sadyby, Wilanowa i okolicznych wiosek. Pierwotnie oddział ten był batalionem i liczył około 300 osób, ale na początku lipca 1942 roku gestapo wpadło na jej trop i aresztowano wielu członków łącznie z dowódcami.
Pod koniec 1943 roku sztab batalionu skompletowany przez kapitana „Sosnę” wyglądał jak na zestawieniu na kolejnej stronie. Nie jest do końca wyjaśniona sprawa obsady dowództwa 4 kompanii. Albo przed samym wybuchem powstania, albo pierwszego dnia walk kompania podzielona została na 2 oddziały, jednym dowodził porucznik „Klim” Władysław Żurawski, a drugim porucznik „Konar” Władysław Jachowicz.
W konspiracji sformowano pełną obsadę sztabu oraz służby sanitarną, saperską, łączności, kwatermistrzostwa, duszpasterstwa i broni. Żołnierze baonu przechodzili szkolenia strzeleckie i specjalistyczne saperskie, łączności i artyleryjskie. Służbę sanitarną szkolili lekarze batalionu.
W roku 1944 kompanie otrzymały zadania na czas wystąpienia zbrojnego. Zadanie zgrupowania XI, w skład którego wchodził batalion, polegało na opanowaniu obszaru miasta wyznaczonego ulicami: al. Jerozolimskie od Żelaznej do Młynarskiej, Młynarska do Żytniej, Żytnia do Okopowej, i pl. Kercelego, Towarowa do Chłodnej, Chłodna do Żelaznej, Żelazna do al. Jerozolimskich. Oczyszczenie tego terenu z niemieckich posterunków i patroli, zamknięcie wylotów ulic biegnących ze wschodu na zachód oraz wsparcie oddziałów atakujących Dworzec Towarowy i fabrykę Philipsa przy ul. Karolkowej.
Jako główny obiekt wyznaczono silnie umocniony posterunek policji niemieckiej Nordwache przy zbiegu ulic Chłodnej i Żelaznej, z kilkudziesięcioosobową załogą.
Subskrybuj:
Posty (Atom)
10 lat G.R.H. "Chrobry I" Zduńska Wola
Popularne posty
-
Po dwóch dniach walk, następuje decydujące uderzenie na Nordwache. W sąsiednim budynku zrobiono wyłom w murze, przez który grupa szturm...
-
5 września baon przenosi się na kwatery do jedynej całej kamienicy przy Moniuszki, na wprost niej mieściła się kiedyś kawiarnia „Adria”. ...
-
Batalion przejął stanowiska bojowe po obydwu stronach Brackiej róg Alej Jerozolimskich, od około 9 września. Jego zadaniem było szacho...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz